Hotline: +420 511 189 990
czsk

Na Vianoce nesmí chýbať ryba, šalát a šľahačka!

Naše produkty

Články

13. 05. 2022

Ľadová triešť úplne neodmysliteľne patrí k teplým letným dňom. Svojimi výraznými farbami spoľahlivo pritiah...

11. 05. 2022

Väčšina cukrárov dnes považuje čokoládu pri svojej profesii ako potrebnú surovinu. Hoci sa ešte stále v odb...

09. 05. 2022

Čo je to temperácia čokolády a ako prebieha? Aké zásady je potrebné dodržať pri práci s čokoládou, aby bol ...

Štedrovečerná večera sa samozrejme nezaobíde bez ryby, zemiakového šalátu a tanierov obložených niekoľkými druhmi vianočného pečiva. Okrem toho sú ale Vianoce tiež sviatky večierkov a spoločného stretávania v reštauráciách, kaviarňach a cukrárňach. A ako to už býva, ľudia hrešia a maškrtia.

Stavte na kvalitu

Po rodinnom obede prichádza na rad sladká bodka. A zatiaľ čo deti sa dožadujú zmrzlinového pohára so šľahačkou, babička pokukáva po viedenskej káve. Môžete si byť takmer istí, že ak svojim hosťom v takejto chvíli ponúknete šľahačku v spreji, už sa u vás nikdy neukážu.

Podľa noriem Európskej únie nemusí totiž produkt nazvaný „šľahačka“ spĺňať vôbec žiadne parametre. Úplne inak je tomu ale v prípade smotany. Tá musí byť tvorená výlučne živočíšnym tukom a to minimálne z 10 %. Smotana, ktorá obsahuje 30 a viac percent živočíšneho tuku sa potom pýši titulom „smotana na šľahanie“. Nie je preto veľkým prekvapením, že normám nepodliehajúce šľahačka v spreji nemusí obsahovať len smotanu, cukor a emulgátory, ale aj (či iba) odstredené mlieko, vodu, rastlinný olej a stužený rastlinný tuk. Čo jej kvôli tomu chýba? Výdrž, farba, ale hlavne samozrejme chuť.

Šlehačka jak se patří

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pravú šľahačku človek skúsi raz a už nemôže prestať (Autor: Migle, cc-by)

Snehobiele kopca

Krásne našľahané a snehobielej smotany teda docielite iba s kvalitnými surovinami a dobrým vybavením. V robote nikdy nevyšleháte smotanu tak pevnú, aby vyzerala na dezertoch či káve naozaj dobre a navyše nevydrží. Máte tak prakticky 2 možnosti - siahnuť po bombičkové fľaši, alebo po výrobníku šľahačky. V čom je rozdiel?

Bombičková fľaša má objem väčšinou objem 0,5 l a pred použitím je vhodné ju vychladiť a vypláchnuť studenou vodou, aby bolo našľahanie perfektné. Smotanu do nej potom lejeme tiež vychladenú a našľaháme ju za pomocou jednej až dvoch bombičiek s oxidom dusným, podľa toho, ako tuhú chceme šľahačku mať.

Výrobník šľahačky má oproti bombičkové fľaši výhodu väčšieho objemu (2,5 litra) a tiež podstatne jednoduchšie obsluhy. Výrobník šľahačky, niekedy tiež nazývaný šlehačkomat, umožňuje dávkovanie smotany nielen zo zásobníka, ale aj rovno z obalu Tetrapakov a podľa nastavenia dosahuje nášľah až 300 %, aby sa vám šľahačka hodila naozaj do všetkých dezertov a na všetky nápoje. Súčasne je schopný našľahať nielen smotanu, ale aj jej najrôznejšie rastlinné varianty, čo ocenia nielen zákazníci z radov vegánov, ale aj tí, ktorí majú vysoký cholesterol.

Bezkonkurenčná výdrž

Najväčšou výhodou smotany našlahané a vydané z výrobníka šľahačky je ale bezpochyby jej výdrž. Na zmrzlinovom pohári či zákusku si udrží svoj pravidelný tvar a pevnú štruktúru bezo zmeny viac ako 20 minút, čo je doba, za ktorú zvládnete bez problémov nachystať na servírovanie všetky objednávky k danému stolu. Na horúcich nápojoch je potom šľahačka z výrobníka šľahačky, ktorý sa vám v prevádzke oplatí už pri odbere 0,5 l šľahačky denne, schopná aj po 7 minútach veľmi pomalého rozpúšťania vytvoriť bohatú mliečnu penu.

Články

13/05/2022

Ľadová triešť úplne neodmysliteľne patrí k teplým letným dňom. Svojimi výraznými farbami spoľahlivo pritiah...

11/05/2022

Väčšina cukrárov dnes považuje čokoládu pri svojej profesii ako potrebnú surovinu. Hoci sa ešte stále v odb...

9/05/2022

Čo je to temperácia čokolády a ako prebieha? Aké zásady je potrebné dodržať pri práci s čokoládou, aby bol ...